poniedziałek, 18 lutego 2019

Egipt po wielkopolsku. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu


Muzeum Archeologiczne w Poznaniu dysponuje ciekawą wystawą stałą "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie", stworzoną ze zbiorów Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów w Berlinie oraz Państwowego Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium. 

Możemy tu zobaczyć ponad sto eksponatów, od niewielkich ozdób i posążków, przez zwoje papirusów i mumie zwierząt, do okazałych, pięknie zdobionych sarkofagów. Motywem przewodnim ekspozycji jest życie pozagrobowe.

Jednym z ciekawszych eksponatów jest umieszczony na dziedzińcu obelisk Ramzesa II - jedyny taki obelisk w Polsce. Dwutonowy obelisk mierzy obecnie 3 metry - jest niższy niż dawniej, ponieważ jego zwieńczenie jest uszkodzone. 

Obelisk znajdował się w miejscowości Tell Atrib, gdzie wraz z drugim takim obiektem (jego fragmenty są dziś eksponowane w muzeum w Kairze) był ustawiony przed świątynią boga -krokodyla Chneti-cheti. 

Na obelisku znajdują się inskrypcje poświęcone trzem faraonom: Ramzesowi II, Merenptahowi i Seti II. Prawdopodobnie Ramzes nakazał skuć z obelisku wcześniejsze napisy,  zastępując je swoim imieniem. Można ponadto zauważyć zatarte płaszczyzny - te powstały przez wymazanie imienia boga Setha, który - jako przeciwnik Ozyrysa - był postrzegany jako patron wrogów Egiptu i pomocnik najeźdźców. 

W Muzeum Archeologicznym możecie obejrzeć również inne wystawy stałe: "Archeologia Sudanu" oraz coś rodzimego: "Pradzieje Wielkopolski" oraz "Tu powstała Polska". Nie ukrywam jednak, że - moim zdaniem - największe wrażenie robi ekspozycja egipska. 



Obelisk Ramzesa II, egipskiego reformatora, który chciał wprowadzić monoteizm - wiarę w jednego boga, Amona.


Powierzchnia, z której "zniknęły" niewygodne inskrypcje. 


Krzyż Ankh - egipski symbol płodności i życia, amulet chroniący w życiu doczesnym i pozagrobowym. 


Z wystawy "Archeologia Sudanu"



Replika malowideł naściennych z komory grobowej Tutenchamona. 



Bogini Uadżet - przedstawiana w postaci kobry - Ureusza, symbolu władzy faraona. Była opiekunką faraonów, zapewniała im potęgę i władzę. 


Pokrywa mumii kobiety (deska mumiowa), Teby. 


Pokrywa mumii - detale. 


Anubis - bóg-szakal, towarzysz mumii zmarłego, jego opiekun w zaświatach, patron balsamistów i mumifikatorów. 


Pokrywa mumii - wieko sarkofagu. 


Dolna część sarkofagu.  


Dolna część sarkofagu - detale. 



Mumia ptaka. 



Bóg Set - bóstwo chaosu, zniszczenia, egipski demon, bratobójca, który poćwiartował Ozyrysa. W ikonografii egipskiej jest przestawiany pod postacią "Zwierzęcia Seta" - zwierzęcia, które nie ma swojego odpowiednika w przyrodzie. 



Imitacja komory grobowej Tutenchamona



4 komentarze:

  1. Ciekawe muzeum. Ile kosztują bilety wstępu ? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Prawdę mówiąc, już nie pamiętam... Jednak nie jest to wielki wydatek, kilka złotych :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię historię starożytnego Egiptu. To coś dla mnie. Historia starożytności zawsze mnie fascynowała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę warto odwiedzić to muzeum. Wrażenie robią też mumie kotów, niestety nie zamieściłam zdjęcia, bo wyszło nieostre :(

      Usuń