Muzeum Archeologiczne w Poznaniu dysponuje ciekawą wystawą stałą "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie", stworzoną ze zbiorów Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów w Berlinie oraz Państwowego Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium.
Możemy tu zobaczyć ponad sto eksponatów, od niewielkich ozdób i posążków, przez zwoje papirusów i mumie zwierząt, do okazałych, pięknie zdobionych sarkofagów. Motywem przewodnim ekspozycji jest życie pozagrobowe.
Jednym z ciekawszych eksponatów jest umieszczony na dziedzińcu obelisk Ramzesa II - jedyny taki obelisk w Polsce. Dwutonowy obelisk mierzy obecnie 3 metry - jest niższy niż dawniej, ponieważ jego zwieńczenie jest uszkodzone.
Obelisk znajdował się w miejscowości Tell Atrib, gdzie wraz z drugim takim obiektem (jego fragmenty są dziś eksponowane w muzeum w Kairze) był ustawiony przed świątynią boga -krokodyla Chneti-cheti.
Na obelisku znajdują się inskrypcje poświęcone trzem faraonom: Ramzesowi II, Merenptahowi i Seti II. Prawdopodobnie Ramzes nakazał skuć z obelisku wcześniejsze napisy, zastępując je swoim imieniem. Można ponadto zauważyć zatarte płaszczyzny - te powstały przez wymazanie imienia boga Setha, który - jako przeciwnik Ozyrysa - był postrzegany jako patron wrogów Egiptu i pomocnik najeźdźców.
W Muzeum Archeologicznym możecie obejrzeć również inne wystawy stałe: "Archeologia Sudanu" oraz coś rodzimego: "Pradzieje Wielkopolski" oraz "Tu powstała Polska". Nie ukrywam jednak, że - moim zdaniem - największe wrażenie robi ekspozycja egipska.
Obelisk Ramzesa II, egipskiego reformatora, który chciał wprowadzić monoteizm - wiarę w jednego boga, Amona.
Powierzchnia, z której "zniknęły" niewygodne inskrypcje.
Krzyż Ankh - egipski symbol płodności i życia, amulet chroniący w życiu doczesnym i pozagrobowym.
Z wystawy "Archeologia Sudanu"
Replika malowideł naściennych z komory grobowej Tutenchamona.
Bogini Uadżet - przedstawiana w postaci kobry - Ureusza, symbolu władzy faraona. Była opiekunką faraonów, zapewniała im potęgę i władzę.
Pokrywa mumii kobiety (deska mumiowa), Teby.
Pokrywa mumii - detale.
Anubis - bóg-szakal, towarzysz mumii zmarłego, jego opiekun w zaświatach, patron balsamistów i mumifikatorów.
Pokrywa mumii - wieko sarkofagu.
Dolna część sarkofagu.
Dolna część sarkofagu - detale.
Mumia ptaka.
Bóg Set - bóstwo chaosu, zniszczenia, egipski demon, bratobójca, który poćwiartował Ozyrysa. W ikonografii egipskiej jest przestawiany pod postacią "Zwierzęcia Seta" - zwierzęcia, które nie ma swojego odpowiednika w przyrodzie.
Imitacja komory grobowej Tutenchamona
Ciekawe muzeum. Ile kosztują bilety wstępu ? :)
OdpowiedzUsuńPrawdę mówiąc, już nie pamiętam... Jednak nie jest to wielki wydatek, kilka złotych :)
OdpowiedzUsuńLubię historię starożytnego Egiptu. To coś dla mnie. Historia starożytności zawsze mnie fascynowała.
OdpowiedzUsuńNaprawdę warto odwiedzić to muzeum. Wrażenie robią też mumie kotów, niestety nie zamieściłam zdjęcia, bo wyszło nieostre :(
Usuń