czwartek, 24 sierpnia 2017

W starym kinie. Łagów Lubuski

Łagów Lubuski (gm. Łagów, pow. świebodziński) słynie nie tylko z jezior, nie tylko z zamku Joannitów, ale również z Lubuskiego Lata Filmowego, corocznego festiwalu organizowanego tu od 1969 roku.

 Pokazy filmowe od początku odbywały się w kinie Świteź - aż 41 edycji festiwalu miało miejsce właśnie w tym obiekcie. Dziś kino jest opuszczone, a wydarzenia festiwalowe przeniesiono na pobliski amfiteatr oraz do ośrodka wypoczynkowego Leśnik. 

Kino opustoszało prawdopodobnie w 2010 roku. Później przez jakiś czas był tu pub. W ciągu kilku ostatnich lat budynek niszczał: widać, że zadziałał tu nie tylko czas, ale też wandale. Pomimo zniszczeń nadal zachowało się wyposażenie kinowe: jest sala, resztki ekranu, fotele, gdzieniegdzie można znaleźć taśmy filmowe, plakaty i ulotki reklamujące seanse, jakie niegdyś się tu odbywały. 

Spacer po łagowskim kinie Świteź jest jak wehikuł, dzięki któremu można cofnąć się do czasów świetności małych kin studyjnych i lokalnych. Wydaje się, że Świteź umarł śmiercią "naturalną", tak jak wiele innych małych sal kinowych, które nie miały szans w starciu z wielkimi kinami sieciowymi. 

Małe, ale niepowtarzalne kina lokalne zostały zmiażdżone przez ustandaryzowane i przewidywalne sieciówki. Niestety kino upadło nawet w miejscowości, która jest związana z kinematografią prawie od pięćdziesięciu lat... 15 komentarzy:

 1. Kadry z taśmą filmową... rewelacja. Miejsca żal, szkoda że tak zostało potraktowane...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety minął już czas studyjnych kin, a zwłaszcza w małych miejscowościach.

   Usuń
 2. Brak słów każdy mieszkaniec Łagowa wie jak to było i jakie były plany z tym kinem,trudno tu nie wspomnieć o pomyśle nawet niezłym żeby powstał tam dom kultury ale jak wszystkie plany w naszej gminie i ten padł..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielka szkoda! Miejsce ma przecież potencjał, chociażby ze względu na piękne położenie.

   Usuń
 3. Żal mi tego miejsca Ale jak zwykle burmistrz rzuca słowa na wiatr

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ktoś z Państwa wie może, do kogo obecnie należy kino i w jakim stanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiemy, do kogo należy budynek, a stan - taki jak na zdjęciach, nie jest jakoś szczególnie zły.

   Usuń
 5. Świetny wpis, niezwykle klimatyczne zdjęcia. Szkoda, że takie miejsce stoi nieużywane i się marnuje, na pewno jest wiele osób, które mogłyby w jakiś ciekawy sposób je zagospodarować. Wspaniały pomysł na poznawanie świata. :) Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budynek kina rzeczywiście ma potencjał, zwłaszcza że Łagów to miejscowość turystyczna, a festiwal filmowy to część jego historii. Również serdecznie pozdrawiamy!

   Usuń
 6. I tak pozostaje w 2019 roku, zdjecia tak samo pokazują ,, moc " przymiarek i brak startu w łagowie w sprawach kultury i tradycji ...Ten budynek to sala gimnastyczna Towarzystwa Pływackiego Niemiec po 1920 mroku, o którym jeszcze niewiele wiemy, a było...To tutaj w okolicy jest budynek Bajka III na osiedlu lecha czyli Schronisko Młodzieżowe o nazwie Jugendherberge z 1927 roku, teraz w rekach prywatnych itp ciekawostki ...


  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem w łagowie może 10 raz ale najbardziej żal mi jest kina i cmentarza Ewangeliczego na którym spoczywają ludzie z lat 1800 1900 gdzie leżą w smieciach butelekiedy i innych odchodów toaleta. Wstyd panie Wójcie zamek i piękne jeziora tym się Pan nie obroni niech pan zadba o historię tego czego są tez ciekawi gofry i lody nie załatwia sprawy patrzmy dalej

  OdpowiedzUsuń
 8. 23 yrs old VP Quality Control Stacee Pedracci, hailing from Saint-Jovite enjoys watching movies like Melancholia and Running. Took a trip to Catalan Romanesque Churches of the Vall de BoíFortresses and Group of Monuments and drives a Tacoma. strona

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne klimatyczne miejsce. Mój teść pracował tam w latach świetności kina.

  OdpowiedzUsuń