wtorek, 9 lutego 2016

Dwór, który miał szczęście. Warta Bolesławiecka


W XVI wieku właścicielami Warty  Bolesławieckiej (powiat bolesławiecki) był ród von Zedlitzów. To ta rodzina w latach 20. XVI wieku zleciła budowę dworu, który następnie, w 1540 roku, rozbudowano. Po wybudowaniu dworu von Zedlitzowie sprzedają go wraz z wsią rodzinie von Glaubitz. Przyczyną były prawdopodobnie kłopoty finansowe, spowodowane m.in. kosztami, jakie pochłonęło wzniesienie dworu. Ostatnim przedwojennym właścicielem posiadłości był Wilhelm Leo Hans Ernst Graf von Hacke.

A po wojnie, jak to po wojnie... Od 1945 r. dwór szabrowano, potem powstał tu PGR. Na początku lat 90. budynek znajdował się w opłakanym stanie. Ale uwaga, zdarzył się cud - znalazł się człowiek, który kupił ruinę wraz ze sporym folwarkiem. Od 1993 r, dzierżawił dwór, a w 2006 r. stał się jego faktycznym właścicielem. 

Co najważniejsze - właściciel jest bardzo dobrym gospodarzem warciańskich włości. Jesteśmy naprawdę pod wrażeniem! Fasada budynku od strony folwarku jest odtworzona zgodnie z wyglądem oryginalnych detali architektonicznych. Inne ściany dworu nie są jeszcze odrestaurowane (można dostrzec zdobienia, które wyzierają spod tynku), ale patrząc na to, jak dużo już zrobił właściciel, można mieć sporą pewność, że doprowadzi dzieło do końca. 

Dwór znajduje się na trasie Złotego Szlaku Rowerowego i blisko stąd do innych ciekawych miejsc w Warcie i okolicach. Do najciekawszych należy piękne, ale niestety zdewastowane mauzoleum, do którego zabierzemy was następnym razem.

Brama wjazdowa od strony głównej szosy. Żeby tu dotrzeć, trzeba zjechać z drogi do Złotoryi w pierwszą uliczkę po prawej stronie (jadąc z Bolesławca).


Widać przedwojenne ornamenty na nieodnowionej jeszcze ścianie. 

Widok od strony stawu. 


 

Główna brama i most nad dawną fosą po stronie tej części dworu, która została pięknie odnowiona. 


Zdjęcie u góry przedstawia obecny wygląd dworu, zdjęcie u dołu pokazuje to samo miejsce w 2011 roku, już podczas remontu (dolna fotografia pochodzi z serwisu dolny-slask.org.pl)

8 komentarzy:

 1. Miał szczęście i był w dużo lepszym stanie niż w Tomaszowie, ale i ten drugi znalazł właściciela...kto wie, może nasze tereny też mają szansę jak jeleniogórska Dolina Pałaców i Ogrodów

  OdpowiedzUsuń
 2. Miał szczęście i był w dużo lepszym stanie niż w Tomaszowie, ale i ten drugi znalazł właściciela...kto wie, może nasze tereny też mają szansę jak jeleniogórska Dolina Pałaców i Ogrodów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byliśmy swego czasu w Tomaszowie, ciekawe, czy ten właściciel będzie w stanie go ożywić...

   Usuń
 3. Wpisałam na listę odwiedzin. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo piękne włości. Wartałoby odwiedzić kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okolice również są bardzo ciekawe - m.in. kopalnia w Iwinach, zamek Grodziec, wygasły wulkan Ostrzyca, ruiny w Sobocie i Twardocicach. Jest co oglądać!

   Usuń