wtorek, 21 kwietnia 2015

Parkowa reaktywacja. Iłowa

Da się? Da się! Że się da, udowodniła Iłowa (pow. żagański). Niewielkie miasteczko w powiecie żagańskim nie dopuściło do tego, żeby przypałacowy zabytkowy teren parkowy zamienił się w chaotyczną dżunglę. Zamiast zapuścić "poniemiecką" przestrzeń do szczętu, postarało się o fundusze na reaktywację dworskiego parku w ramach projektu Pogranicze pięknieje

Pierwsze wzmianki o pałacu w Halbau (Iłowej) pochodzą z XIV wieku. W kolejnych stuleciach pałac był wielokrotnie rozbudowywany, wiele razy zmieniali się też jego właściciele. Pierwsze założenie parkowe powstało w XVII wieku. Jego rekompozycja przypada na początek XX wieku. Wtedy powstał tu ogród chiński i ogród japoński, a ich pomysłodawcą był hrabia Fryderyk von Hochberg, ambasador Niemiec w Japonii i założyciel Ogrodu Japońskiego w Breslau (Wrocławiu). Ogród wrocławski z 1913 roku był wzorowany właśnie na ogrodzie z Iłowej, który założono w 1902 roku (to pierwszy ogród japoński w Europie!). Natomiast w zachodniej części istniał park chiński.

Co stało się z tym miejscem po wojnie? Pałac nie zamienił się w ruinę, ponieważ ulokowano w nim szkołę rolniczą (dziś mieści się tu szkoła ponadgimnazjalna). Inaczej było z parkiem japońskim. W epoce Halbau - niemieckiej "Iłowy" - były tu kamienne latarnie, lampiony, herbaciarnia. Wszystko to zaraz po wojnie zostało rozszabrowane. 
Dziś jest inaczej, ale jeszcze kilka lat temu rokowania nie wypadłyby pomyślnie - bramy księżycowe były zarośnięte krzewami i pobazgrane przez domorosłych grafficiarzy, a Mostek Miłości przerzucony nad ulicą wyglądał, jakby za chwilę miał runąć. A jednak teren nie popadł w zapomnienie - dzięki dofinansowaniu ze środków UE zrekultywowano iłowski park, który wygląda dziś czarująco. Nie pozostaje nic innego, tylko pochwalić Iłowę - i zachęcić do odwiedzenia miasteczka!
Brama księżycowa na terenie dawnego ogrodu chińskiego, umieszczona na osi ścieżki prowadzącej do "pagody" - Mostku Miłości. 

Wzorowany na konstrukcji chińskich pagód Mostek Miłości. Został przerzucony nad ul. Ogrodową w wyniku sporu między Hochbergami i Winklerami o prawo do korzystania z ulicy. 


Widok z mostku na bramę księżycową - w tle kopuła wieńcząca pałacowe skrzydło.  

Brama Torii prowadząca do ogrodu japońskiego. W Japonii torii jest symbolem przejścia ze świata ziemskiego do świata wiecznego. Pałac w Iłowej. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. 

3 komentarze:

 1. ładnie to wygląda na zdjęciach. Zachęciłeś mnie do wizyty.
  barola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce jest bardzo fajne, polecam - ale nie w ciągu tygodnia, bo w pałacu mieści się szkoła i na przerwach park jest zaludniony przez uczniów. Chyba lepiej wybrać się w sobotę / niedzielę.

   Usuń
 2. http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-701421.php
  :)

  OdpowiedzUsuń