poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Krzyże pokutne. Jelenia Góra

W ścianie Cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. 1 Maja w Jeleniej Górze znajdują się dwa krzyże pokutne - ciekawe ze względu na ryty. Na większym wyryto dwa narzędzia zbrodni - kuszę (lub łuk) i miecz. Wyobrażam sobie, że ofiara została dobita (prawdopodobnie gdyby było dwóch zabójców, byłyby też dwa osobne krzyże).
Mniejszy krzyż posiada ryt, który pewnie można uznać za rzadkość. Widnieje na nim dość nietypowe narzędzie zbrodni - drabina...  Cerkiew łatwo znaleźć, idąc jeleniogórską "majówką".
Kolejny jeleniogórski krzyż pokutny jest niedaleko - w ścianie kaplicy Św. Anny przy Bramie Wojanowskiej. Samej kaplicy nie da się przegapić, idąc w kierunku ratusza. Gorzej może być ze znalezieniem krzyża. Widoczne są tylko trzy ramiona - trzpień może znajdować się poniżej poziomu chodnika, ale równie dobrze krzyż może być uszkodzony i tylko tyle z niego zostało. Najlepiej szukać umieszczonej w chodniku lampy podświetlającej ścianę od strony ul. Bankowej - krzyż jest wmurowany nad nią.

Krzyż pokutny w ścianie cerkwi Św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze (ul. 1 Maja 43). Wyryto na nim dwa narzędzia zbrodni - obok kuszy (chyba z kołczanem) widnieje miecz.  

Krzyż pokutny wmurowany w ścianę tej samej cerkwi , a na nim ryt drabiny - bardzo pomysłowe narzędzie zbrodni ; ) 
Jeleniogórska cerkiew i dobrze widoczne krzyże wmurowane w boczną ścianę. 

 Krzyż pokutny wmurowany w ścianę kaplicy Św. Anny w jeleniej Górze (między ulicami 1 Maja, Konopnickiej i Bankową). Słabo widoczny - trzeba szukać lampy w chodniku, podświetlającej budynek i ciemniejszych kostek brukowych - od strony ul. Bankowej. Widać tylko ramiona krzyża. Brak tabliczki informacyjnej.  
Kaplica Św. Anny w Jeleniej Górze - z tej perspektywy krzyż jest zupełnie niewidoczny. Patrząc z tego punktu należy szukać go nieco po lewej stronie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz