środa, 8 kwietnia 2015

Płacząca kobieta. Wykroty

Za kościołem w Wykrotach (pow. bolesławiecki, gmina Nowogrodziec), tuż przy murze otaczającym budynek, znajduje się osiemnastowieczny grobowiec Chistiane Helene Tugendreich von Gersdorf, zwany "płaczącą kobietą" ("die weinende Frau").

Rzeźba siedzącej kobiety, zakrywającej twarz dłonią, jest przypisywana klasycystycznemu niemieckiemu rzeźbiarzowi Johannowi Gottfriedowi Schadowowi, autorowi m.in. Kwadrygi Zwycięstwa z berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Pochowana tu Christiane pochodziła z rodu von Gersdorf, do którego przez pewien czas (z przerwami) należała miejscowość Waldau (Wykroty) i z którego wywodzili się właściciele wielu dolnośląskich miejscowości. 

Rzeźba na grobowcu Christiane jest częściowo przysłonięta bluszczem. Na płytach nagrobnych znajdują się inskrypcje - są jednak wytarte, więc trudno je odczytać. Informują, że kobieta zmarła w połogu w wieku 37 lat. Za posągiem, nieco po jego lewej stronie, tuż pod murem znajduje się inna ukryta w bluszczu płyta nagrobna. Upamiętnia niejaką Helene Bracke, z domu Berman, "drogą żonę i matkę, dobrą siostrę i córkę". Data śmierci to 1910, chociaż płyta wygląda raczej na nową... 

Teren za budynkiem kościoła był przed wojną ewangelicką nekropolią. Próżno dziś szukać jej śladów.

Poza miejscami spoczynku Christiane i Helene są tu jednak jeszcze inne pozostałości po miejscu spoczynku dawnych mieszkańców Waldau. Po prawej stronie kościoła, przy kaplicy, znajdują się cztery barokowe rzeźbione epitafia. Niestety są w kiepskim stanie, tak samo jak samotna płyta nagrobna w murze po przeciwległej stronie terenu kościelnego.


2 komentarze:

  1. Dzięki fotojordan : ) Powodzenia życzę w prowadzeniu Twojego bloga : )

    OdpowiedzUsuń