wtorek, 30 czerwca 2015

Bitwa na gary. Nowogrodziec versus Bolesławiec

W 1753 r. Johann Gottlieb Joppe stworzył w Bolesławcu (ówczesnym Bunzlau) ogromny ceramiczny garniec, Naczynie miało 2,5 m. wysokości, 4 m. obwodu, 1970 l. pojemności i 600 kg wagi. Garniec szybko stał się atrakcją i wizytówką miasta, poświęcono mu nawet sztukę teatralną. Przetrwał do 1945 r. - według jednej wersji został potrzaskany przez żołnierzy Armii Czerwonej, według drugiej wywieziony z Bolesławca. 
W 2009 r. w Muzeum Ceramiki stanęła replika dzieła mistrza Joppego, odtworzonego w skali 1:1. Trzeba przyznać, że solidność wykonania i zgodność z oryginałem (znanym ze zdjęć) robi wrażenie.
Jednak Bolesławiec to nie jedyne miasto, które miało swój Wielki Garniec. Po stu latach dała o sobie znać inna miejscowość znana z wyrobów ceramicznych - Nowogrodziec. W 1853 r. mistrz August Franke wykonał garniec o pojemności 3107 l.
Jego rekord pobił kolejny rzemieślnik z Nowogrodźca, Georg Buchwald, stworzywszy w 1933 roku naczynie o pojemności 8703 l. Również ono zaginęło lub zostało zniszczone po 1945 r.

Bitwa na gary nadal jednak trwa. W Nowogrodźcu również stanęła replika garnca, stanowiąca część fontanny. W dodatku samo miasto nazwało się "Miastem Dobrego Garnka" (cokolwiek to oznacza)... Jak się prezentuje garnek-fontanna? Oceńcie sami. W moim mniemaniu w bitwie na repliki garów wygrywa zdecydowanie Bolesławiec...

Jest w sumie coś, co mnie zastanawia - jak właściwie wyglądał oryginał garnka Buchwalda? Nigdzie nie mogę znaleźć archiwalnego zdjęcia. Przy opisach fontanny (na przykład tu) są umieszczane fotki sprzed lat, jednak przedstawiają one inne naczynie - mniejszy garniec Augusta Franke...  Drodzy państwo, opisując replikę i dając fotkę innego obiektu tworzycie chaos informacyjny! W rezultacie nie mogę dociec, jak prezentował się oryginał. Może kształt repliki-fontanny jednak go odwzorowuje? Bo przecież nie jest wcale podobna do garnka mistrza Franke...
Zdjęcie tego garnca z 1853 roku pojawia się przy opisach fontanny z Nowogrodźca, chociaż jest ona podobno repliką garnca z 1933 r.? A może nie? To ja już nie wiem... ;) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz