wtorek, 16 czerwca 2015

Krzyże pokutne. Mściszów

Przed ruinami kościoła w Mściszowie (pow. i gmina Lubań) znajdują się aż trzy krzyże pokutne. Na pierwszy rzut oka są tylko dwa - jeden większy, z rytem miecza, i drugi mniejszy, bez rytu, ale za to ze śladami po klejeniu (był pęknięty albo połamany). Trzeci krzyż nie jest wyeksponowany - leży na ziemi jako fundament powojennego krzyża (nie pokutnego), w dodatku zasłaniają go zwisające niemal do ziemi gałęzie drzewa. A szkoda, bo jest największy z wszystkich trzech, chociaż na zdjęciu nie widać tego, jaki jest masywny.Krzyże prawdopodobnie zostały przeniesione z Olszyny Lubańskiej. Znajdują się przed murem otaczającym ruiny kościoła, po lewej stronie budynku bramnego. 

Dwa wyeksponowane krzyże pokutne w Mściszowie - na jednym widać ryt miecza. Oba są uszkodzone - większy nie ma jednego ramienia, mniejszy był pęknięty lub połamany (są na nim ślady pęknięć, słabo widoczne, wyczuwalne raczej dotykiem).

Trzeci krzyż pokutny znajduje się na lewo od dwóch wyeksponowanych. Leży na ziemi, użyto go jako fundament do postawienia nowego krzyża, nie pokutnego. Ma spore rozmiary i ryt miecza. Wygląda na nieuszkodzony.

Budynek bramny w murze otaczającym ruiny kościoła w Msciszowie. Krzyże znajdują się po jego lewej stronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz