poniedziałek, 15 czerwca 2015

Lasek w murach kościoła. Mściszów

Kościół św. Jerzego w Mściszowie (pow. i gmina Lubań) pochodzi z 1510 roku. Budynek został zniszczony w 1945 roku, jednak trudno znaleźć informację, w jaki sposób się to stało.

Ruiny kościoła to praktycznie cztery ściany bez dachu, wewnątrz których rośnie lasek. Do środka nie da się wejść. Wszystkie drzwi są zabezpieczone, a w oknach są kraty. Pomimo że same ruiny nie są imponujące, to wrażenie robi przemyślana kompozycja otoczenia. Budynek znajduje się na wzniesieniu i jest otoczony owalnym murem (prawdopodobnie z XVII w.), w którym - od strony wsi - znajduje się budynek bramny. 

Do wnętrza da się zajrzeć przez zakratowane okna, jednak widoczność jest bardzo słaba - wszystko w środku jest porosłe krzewami i drzewkami. Można dostrzec tylko łukowate sklepienia i ... stos plastikowych śmieci.

Wokół ruiny znajduje się cmentarz z polskimi grobami. Dawniej, tzn, przed 1945 r., był to cmentarz niemiecki, ale teraz po przedwojennych grobach nic już nie pozostało. Wyjątkiem jest zarys mogiły znajdujący się po lewej stronie bocznego wejścia do kościoła.

Możecie wierzyć lub nie, ale grunt w okolicach tego grobu wydaje się... inny, miękki i grząski. Kawałek dalej w lewo, w kierunku muru, jest drugie takie miejsce, w którym ziemia pod stopami jakby się osuwa. Są tam też cztery dziury w gruncie, być może ślad po mocowaniach starego łańcucha otaczającego nieistniejący już grób. Miękka ziemia w miejscu po mogile - dziwne wrażenie, być może irracjonalne...

 Budynek bramny. 

 Główne wejście do kościoła.

 Tak przedstawia się całość...

...a tak fragment wnętrza widziany przez zakratowane okienko. 

Jedyny taki grób na przykościelnym cmentarzu. 


Kolejne zabarykadowane wejście. Jedyny ocalały element zdobniczy. 

3 komentarze:

 1. Kilka razy już przejeżdżaliśmy koło tego miejsca, w końcu trzeba się kiedyś tam zatrzymać...
  A nieco podobne miejsce znajduje się w Rząsinach: http://verenne.pl/2015/03/13/wspomnienie-kosciola-w-rzasinach/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, ruiny kościoła w Rząsinach są bardzo podobne, kolejny punkt na mapie do odwiedzenia. Przed kościołem w Mściszowie stoją jeszcze trzy krzyże pokutne, polecam obejrzeć :)

   Usuń
  2. O! A tu kościółek w podobnym klimacie, ale "na chodzie": http://verenne.pl/2015/03/10/ubocze-uroczy-kosciolek-i-tajemniczy-pomnik/

   Usuń