środa, 10 czerwca 2015

Słup milowy poczty brandenbursko-pruskiej. Zielona Góra

Słup milowy poczty brandenbursko-pruskiej w Zielonej Górze to pozostałość po trakcie pocztowym łączącym Wrocław i Berlin. Poczta brandenbursko-pruska wykorzystała rozwiązanie wprowadzone przez pocztę saską. Jednak system brandenburski różnił się od saskiego. 

Przede wszystkim inny był przelicznik dystansu, ponieważ posługiwano się nie milą saską (9000 m.), a pruską (7500 m.). Inny był też wygląd słupów milowych. Te brandenburskie miały kształt stożka zwężającego się ku górze, którego dolna część była pomalowana na czerwono, a górna na biało. Obie części były przedzielone niebieskim pasem. Na dolnej widniał symbol trąbki pocztowej - nieco inny i większy niż w przypadku słupów saskich.Zielonogórski słup pocztowy mierzy 2,5 m. Jest oryginalny, ale jego wygląd nie odpowiada pierwowzorowi. Inna jest też lokalizacja. Co prawda ulica pozostała ta sama - al. Wojska Polskiego - ale słup milowy został przesunięty bardziej poza miasto. Wcześniej znajdował się niedaleko miejsca, gdzie obecnie jest uniwersytet, a teraz można go znaleźć przy wyjeździe z miasta w kierunku Krosna Odrzańskiego, pomiędzy rondem a przejazdem kolejowym. 

Słup przemieszczony podczas robót drogowych został też postawiony "na odwrót" - bokiem do przodu. Symbole trąbki pocztowej były ustawiane prostopadle do traktu, tak aby były widoczne dla poruszających się po drodze dyliżansów. Z powodu nieprawidłowego ustawienia słupa teraz wydaje się, że trąbki są na jego przedzie i tyle, a nie na bokach. Poza tym górną część, która powinna pozostać biała, pomalowano na czerwono. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz