poniedziałek, 18 maja 2015

Okruchy renesansu. Nawojów Łużycki

Dwór w Nawojowie Łużyckim (pow. i gmina Lubań) powstał w 1570 roku z inicjatywy rodu von Tschirnhaus. Christoph Friedrich von Tschirnhaus podczas studiów we Włoszech zafascynował się architekturą renesansu. Po powrocie do Haugsdorfu (Nawojowa) postanowił wybudować dwór zainspirowany włoskimi dokonaniami. Od XVIII wieku dwór należał do sióstr zakonnych - magdalenek z Lauban (Lubania).

Po II wojnie światowej dwór opustoszał. Dziś zapewne nie byłoby nawet tego małego fragmentu krużganków, gdyby nie decyzja, żeby jedno skrzydło dworu zaadoptować na potrzeby kościoła, co uczyniono w latach 1966-1968. Współcześnie część zabudowań dworskich służy właśnie jako kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej. 

Renesansowe fragmenty są niewidoczne od strony ulicy (droga Lubań-Nowogrodziec). Znajdują się na tyłach kościoła. 
Niestety, są to tylko okruchy - do dzisiaj zachował się niewielki wycinek dawnej dworskiej architektury - loggia.
Loggię tworzą dwupiętrowe krużganki - na parterze znajduje się sześć arkad z kolumnami w porządku toskańskim, a na piętrze dziesięć arkad z kolumnadą jońską. 

Między kondygnacjami, wzdłuż całej loggii, umieszczone zostały kartusze herbowe rodziny von Tschirnhaus i spokrewnionych z nią rodów. Kartusze są poprzedzielane kariatydami - muzyczkami. Nie wszystkie instrumenty trzymane przez kariatydy można rozpoznać. Ciekawymi elementami są też maszkarony. Wszystko to - co charakterystyczne dla renesansu - rozmieszczone w harmonijnym, powtarzalnym rytmie.


Obok krużganków na ścianie znajduje się tablica informująca o prowadzonych tu pracach konserwatorskich. Rzeczywiście, widać, że renowacja już się zaczęła, niektóre elementy zostały uzupełnione. Podczas gdy część przeznaczona na kościół jest odnowiona, to szesnastowieczna loggia wydaje się zaniedbana. Pomiędzy tymi dwiema częściami zabudowania dworskiego widoczny jest wyraźny kontrast. Na szczęście coś się tu zaczyna dziać - jest szansa, że okruchy renesansu zostaną ocalone : )

Inaczej jest z dalszą częścią dworu. Po prawej stronie krużganków są dwa wejścia. Pierwsze prowadzi do starej kuchni - pomieszczenie jest w totalnej ruinie (można jednak rozpoznać stary piec i pozostałości po kominku, są też fragmenty posadzki). Drugie drzwi wiodą do... kupy gruzów zarośniętej zieleniną. Te części dworu chyba nie zostaną objęte renowacją. 

Pozostałości po dworze w Nawojowie Łużyckim - wejście jest ogólnodostępne, wystarczy przejść na tyły kościoła, który znajduje się po lewej stronie drogi do Nowogrodźca. 

Maszkarony i napis poświęcający ród von Tschirnhaus bożej opiece.  

Muzykujące kariatydy rozmieszczone pomiędzy kartuszami herbowymi.  


Kartusze herbowe.
Po lewej stronie widać tablicę informującą o prowadzonych tu pracach konserwatorskich.  


Zniszczona część dworu... 

Pozostałości po kominku w dworskiej kuchni.  


Zniszczona część dworu - raczej nie będzie renowowana... 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz