środa, 6 maja 2015

Krzyże pokutne. Lwówek, Pławna, Żerkowice

Wieść niesie, że krzyż pokutny z Lwówka Śląskiego pochodzi z 1582 roku - wtedy to, w noc wigilijną, pewien stróż miejski miał pożegnać się z życiem. Co ciekawe, na krzyżu widnieje data 1849 (niestety niewidoczna na zdjęciach) - data nie odnosi się do roku, w którym popełniono morderstwo (w połowie XIX wieku krzyży pokutnych już nie stawiano). Przed datą wyryto litery BC lub BL, jednak nie znalazłam  nigdzie wyjaśnienia tych rytów. W krzyżu zrobiono też okrągłe wgłębienie, być może na świecę. Znajduje się za wiaduktem, przy ul. Przyjaciół Żołnierzy.
Niedaleko - w Pławnej (gm. Lubomierz) - jest kolejny krzyż. Widnieje na nim nietypowy jak na krzyże pokutne wizerunek sztyletu. Nietypowy, bo nie w firmie rytu, ale wypukły. Na obu bokach krzyża widać wgłębienia - to otwory na belkę z płotu, w który kiedyś był wkomponowany. Podobno jest świadectwem morderstwa księdza i służącej. 
Można go znaleźć przy płocie, po lewej stronie drogi prowadzącej do kościoła św. Tekli.

Kolejne krzyże z powiatu lwóweckiego znajdują się w Żerkowicach (gmina Lwówek). Niestety, po zgraniu zdjęć na komputer okazało się, że są prześwietlone... Uratowały się tylko trzy fotki. Na jednym krzyżu widnieje toporek, na drugim widły, ale uwaga! To przeróbka! Oryginały zostały uszkodzone w latach 70. podczas prac budowlanych. Krzyże "odbudowano" za pomocą stalowych prętów zalanych cementem. "Ryty" też nie są oryginalne, co zresztą widać - kształt toporka i wideł został odciśnięty w cemencie... Widły na pierwszym krzyżu (przeniesionym z Brunowa) miały pierwotne trzy zęby, teraz mają cztery... Co ciekawe, przed uszkodzeniem służyły jako przydrożne słupki - ramiona były pomalowane na czerwono... 

Krzyż pokutny w Lwówku Śląskim. Na lewym ramieniu widać litery "BC". 

Krzyż pokutny w Lwówku Śląskim - widać wgłębienie na świecę. 

Krzyż pokutny w Lwówku Śląskim, za wiaduktem kolejowym przy ul. Przyjaciół Żołnierza (okolice posesji nr 27). Trochę zarasta pokrzywami...
Krzyż pokutny w Pławnej. Z boku widać otwór na belkę z płotu, w którym krzyż był dawniej umieszczony.  

Krzyż pokutny w Pławnej. Wypukły kształt sztyletu. 

Krzyż pokutny w Pławnej. W tle kościół św. Tekli. 
Przerobiony krzyż pokutny w Żerkowicach. Pierwotnie znajdował się w Brunowie, a widły miały nie cztery, a trzy zęby.  

Drugi krzyż w Żerkowicach - w podróbce z cementu odciśnięto toporek. 

Krzyże pokutne w Żerkowicach znajdują się po prawej stronie szosy z Bolesławca do Lwówka Śląskiego, w okolicach domu nr 39.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz