wtorek, 4 sierpnia 2015

Hotel-widmo. Dziwnów

Tuż przy niestrzeżonej plaży w Dziwnowie (pow. kamieński) - w kierunku Dziwnówka - stoi opuszczony hotel. Mogłoby się wydawać, że to po prostu wynik jakiejś nieudanej inwestycji - ktoś zaczął coś budować i zabrakło mu kasy, więc pozostawił budynek na wyniszczenie. Tak też myśleliśmy na początku, dając ruinie plus minus 40 lat. Okazało się jednak, że nie mieliśmy racji. Domek można bowiem znaleźć na przedwojennych pocztówkach z Dievenow. Oznacza to, że hotel-widmo pamięta jeszcze czasy niemieckiego solankowego uzdrowiska. 
Od strony morza budynek jest zagrodzony, w dodatku jest tam zejście dla gości hotelowych z innego ośrodka - oczywiście zamknięte na klucz. Od strony miasta hotel-widmo też otacza ogrodzenie i częściowo parking, również dostępny tylko dla gości pobliskiego hoteliku. 

Znaleźć dwa takie miejsca w jednej, w sumie niewielkiej miejscowości - to chyba nie jest przypadek. Założę się, że wybrzeże na Pomorzu Zachodnim obfituje w "poniemieckie" obiekty, którymi po wojnie nikt już się nie zaopiekował.

Może ktoś wie coś więcej o tym dziwnowskim domku? Niestety - poza zamieszczoną niżej pocztówką - nie znalazłam o nim żadnych informacji.Przejście tylko dla gości hotelowych... Można wyobrazić sobie, że nocami wychodzą tędy na plażę upiorni goście hotelu-widmo...


Budynek od strony miasta - zejście na plażę przy ul. Słonecznej. 


Hotelik na starej pocztówce - to jeszcze nie Dziwnów, to Dievenow.

A naprzeciw opuszczonego budynku dziwnie spokojne morze, niepokojąca cisza przed burzą...

6 komentarzy:

 1. wow, mega, tego miejsca nie znałam:) kompletnie nie dało się tam wejść?:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie dałoby się wejść poza sezonem, kiedy w okolicy kręci się mniej osób. Wtedy można zrobić dokładniejszy rekonesans.

   Usuń
 2. budynku juz nie ma ...został wyburzony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie zanadto "straszył" turystów... Szkoda :(

   Usuń
 3. Atrakcyjnie położona działka została wykupiona przez dewelopera. Ruiny wyburzono a w ich miejscu powstanie w niedalekiej przyszłości apartamentowiec. Sama bym taki chciała, z widokiem na morze. Gdyby tylko było mnie stać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Działka naprawdę świetnie zlokalizowana, niemal przy samej plaży, a do tego w nieco spokojniejszej części miasteczka.

   Usuń