sobota, 16 kwietnia 2016

XXII Sejm Dzieci i Młodzieży - projekt o Iwinach

Żródło: Wratislaviae Amici, archiwum Sebastiana Zielonki

Setny wpis na blogu to wpis gościnny - notka autorstwa Mikołaja Gapińskiego i Dominika Paszko z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach. 

Autorzy biorą udział w rekrutacji do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przygotowują projekt poświęcony tablicy upamiętniającej tragedię w kopalni miedzi w Iwinach. 
Trzymamy kciuki za projekt, a oto jego opis:


Dnia 29 lutego 2016 roku rozpoczęła się rekrutacja  do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wyzwanie podjęło dwóch uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach: Mikołaj Gapiński – uczeń klasy II b i Dominik Paszko  uczeń klasy III b.
Temat projektu brzmi: ,,MIEJSCA PAMIĘCI – MATERIALNE ŚWIADECTWO WYDARZEŃ SZCZEGÓLNYCH DLA LOKALNEJ I NARODOWEJ TOŻSAMOŚCI”. Uczniowie postanowili opisać tablicę upamiętniającą katastrofę w Iwinach.


Jedna z największych katastrof spowodowanych działalnością górniczą miała miejsce w Iwinach 13 grudnia 1967 r. około godziny 3:15 w nocy.  Wówczas grobla stawu osadowego mająca prawie 27 metrów wysokości nie wytrzymała naporu wody i szlamów odpadowych i nastąpiło jej przerwanie. 12,3 mln m3 mieszaniny wody, szlamu i lodu spowodowało ogromną falę, która zalała teren Iwin znajdujący się w sąsiedztwie stawu osadowego do doliny rzeki Bobrzycy oraz dolinę Bobrzycy. Pod wodą znalazły się tereny miejscowości od Iwin poprzez Lubków do Tomaszowa Bolesławieckiego i Kraśnika. Straty były olbrzymie, dotyczyły nie tylko zabudowań mieszkalnych, gospodarskich, pod wodą znalazły się również zwierzęta i uprawy, a przede wszystkim śmierć poniosło 18 osób, w tym dzieci, a 570 zostało poszkodowanych. 

Późne godziny nocne, w których rozegrał się dramat rodzin z Iwin, spowodowały, że mieszkańcy śpiącej wsi nie mieli szans na ratunek. Świadkowie powodzi - bo tak często określa się te wydarzenia - do dziś pamiętają głosy krzyczących ludzi, dźwięki wydawane przez topiące się zwierzęta, a także szum płynącego szlamu i wody. Corocznie dnia 13 grudnia rodziny ofiar powodzi odwiedzają swoich bliskich na cmentarzu w Iwinach, gdzie są pochowani. Od czerwca mogą również zapalić symboliczny znicz przy tablicy pamiątkowej w parku.

Fot: autorzy projektu
Celem projektu było wybranie i opisanie miejsca pamięci, które funkcjonuje w świadomości mieszkańców i jest dla nich szczególnie ważne. Uczniowie wybrali tablicę pamiątkową upamiętniającą ofiary katastrofy, która została odsłonięta 14.06.2015 roku i znajduje się w Iwinach koło Świetlicy Wiejskiej (w parku). Na tablicy są wymienione wszystkie osoby, które zginęły tragicznie w dniu katastrofy. 

Głównym celem projektu było opisanie miejsca pamięci, a także stworzenie planu działań, które spowodowałyby wzrost zainteresowania katastrofą, jej skutkami i pamięcią o ofiarach. Na koniec projektu uczniowie wykonali film, bez którego praca byłaby nieważna. W filmie opowiedzieli o katastrofie i o swojej pracy przy projekcie. 

Źródło: Jan Paździora, Monografia Zakładów Górniczych "Konrad", Iwiny 1999, s. 69-70.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz