sobota, 9 kwietnia 2016

Ruiny kościoła św. Jana. Zatonie

Zatonie to nie tylko ruiny pałacu Talleyrandów. Po drugiej stronie ulicy jest kolejne ciekawe miejsce - ruiny kościoła pw. św. Jana. Kościół wybudowano w XIII wieku. Najpierw był świątynią katolicką, potem ewangelicką, a w dobie kontrreformacji znowu katolicką. W ciągu wieków liczba katolików w okolicy tak zmalała, że w 1837 roku zamknięto kościół. Już w XIX wieku była to ruina. Jakimś cudem fragmenty murów z kamienia polnego i rudy darniowej przetrwały do dzisiaj. 

Resztki kościoła są totalnie porośnięte bluszczem. Poza murami, zarysami wejść i okien nie pozostało tu praktycznie nic - oprócz pewnego ciekawego szczegółu. Wewnątrz ruin można dostrzec namalowany na ścianie czerwony równoramienny krzyż wpisany w okrąg. Mogłoby się wydawać, że to jakieś współczesne bazgroły, jednak nic bardziej mylnego. To właśnie w tym miejscu zachowały się resztki zacheuszka. 

Zacheuszek (krzyż apostolski, znak konsekracyjny) umieszczano na ścianach świątyń na znak poświęcenia miejsca przez biskupa. To, co można zobaczyć na ścianie ruin w Zatoniu, nie jest jednak oryginalnym zacheuszkiem, tylko jego odtworzonym współcześnie kształtem. Oryginalny  fragment tynku z polichromią został zdjęty ze ściany w 2014 roku, odrestaurowany i zabezpieczony, a na koniec przeniesiony do działającego kościoła w Zatoniu.

Za kościołem można znaleźć skromne pozostałości po niemieckim cmentarzu - cztery płyty nagrobne są ustawione pod murem, a dwa leżą, porasta je trawa i dosłownie zapadają się w ziemię. 


Ruiny znajdują się przy drodze z Zielonej Góry do Kożuchowa, naprzeciw parku z pałacem. 

Wszędzie bluszcz. 
Chyba lepiej byłoby wybrać się tu jesienną porą, bo teraz zieleń zlewa się z zielenią.  

Wnętrze kościoła.   

Ściana z imitacją zacheuszka.  

A oto zacheuszek.  

Otwory okienne zostały wzmocnione takimi drewnianymi konstrukcjami.  

Jeden z grobów za kościołem. Piękne liternictwo zarasta trawą i mchem.  
Święty... na początku myślałam, że Nepomucen  (to niebieskie to struga wody, którą postać wylewa z garnka), ale jest to raczej parton kościoła - Jan Chrzciciel.

Święty wygląda na trochę przerażonego...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz