poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Z Niedzicy do Czorsztyna


Nad Jeziorem Czorsztyńskim znajdują się dwa zamki, ulokowane na przeciwnych brzegach zbiornika: zamek Dunajec w Niedzicy i zamek Wronin w Czorsztynie. Z pierwszej miejscowości do drugiej można dostać się statkiem wypływającym z przystani w Niedzicy. 

Zamek Dunajec znajduje się na wzniesieniu na wysokości 566 m n.p.m. Powstał w XIV wieku i początkowo pełnił funkcję warowni obronnej na granicy polsko-węgierskiej. W XVI wieku właścicielem zamku był król Węgier, Jan Zapolya. Węgierski władca przekazał zamek Dunajec Hieronimowi Łaskiemu jako podziękowanie za wsparcie w walce o tron. 
Na terytorium Polski zamek znalazł się dopiero po I wojnie światowej. 

Zamek Wronin w Czorsztynie powstał w XIII lub XIV wieku. Według Długosza ufundował go Kazimierz Wielki, inna wersja głosi, że król go jedynie rozbudował. W 1651 roku zamek podbił Aleksander Kostka-Napierski, przywódca powstania chłopskiego na Podhalu. Po dwudniowym oblężeniu  biskup krakowski Jan Gembicki odbił zamek, a Kostka-Napierski został skazany na karę śmierci przez wbicie na pal. 

Dziś zamek w Czorsztynie to ruina. Upadek warowni zaczął się już w XVIII wieku, kiedy Wronin został złupiony i zniszczony przez wojska kozackie. Prace zabezpieczające wykonano dopiero w latach 50. XX wieku. Dziś, jako trwała ruina należąca do Pienińskiego Parku Narodowego, jest udostępniony do zwiedzania.
Niedzica: przystań, z której można dostać się na drugą stronę jeziora. 

Zamek Dunajec w Niedzicy.Zamek Czorsztyn znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.


Zamek Wronin w Czorsztynie.Zwiedzanie ułatwiają tablice informacyjne.Tablica upamiętniająca podhalańskie powstanie chłopskie.Dziedziniec zamkowy.Widok z zamku Czorsztyn na jezioro i Niedzicę - po lewej stronie widoczny zamek Dunajec. W tle Pieniny Spiskie. 
1 komentarz:

  1. A to jedno z moich ukochanych miejsc w Polsce. Byłam kilkakrotnie. Kocham Pieniny i Spisz. Bez wątpienia jeden z piękniejszych rejonów w Polsce. Malowniczych. Zostawiłam tam serce więc często wracam. Te ruiny zamku dużo bardziej mi się podobają niż np. zamek niedzicki.

    OdpowiedzUsuń