poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Z Niedzicy do Czorsztyna


Nad Jeziorem Czorsztyńskim znajdują się dwa zamki, ulokowane na przeciwnych brzegach zbiornika: zamek Dunajec w Niedzicy i zamek Wronin w Czorsztynie. Z pierwszej miejscowości do drugiej można dostać się statkiem wypływającym z przystani w Niedzicy. 

Zamek Dunajec znajduje się na wzniesieniu na wysokości 566 m n.p.m. Powstał w XIV wieku i początkowo pełnił funkcję warowni obronnej na granicy polsko-węgierskiej. W XVI wieku właścicielem zamku był król Węgier, Jan Zapolya. Węgierski władca przekazał zamek Dunajec Hieronimowi Łaskiemu jako podziękowanie za wsparcie w walce o tron. 
Na terytorium Polski zamek znalazł się dopiero po I wojnie światowej. 

Zamek Wronin w Czorsztynie powstał w XIII lub XIV wieku. Według Długosza ufundował go Kazimierz Wielki, inna wersja głosi, że król go jedynie rozbudował. W 1651 roku zamek podbił Aleksander Kostka-Napierski, przywódca powstania chłopskiego na Podhalu. Po dwudniowym oblężeniu  biskup krakowski Jan Gembicki odbił zamek, a Kostka-Napierski został skazany na karę śmierci przez wbicie na pal. 

Dziś zamek w Czorsztynie to ruina. Upadek warowni zaczął się już w XVIII wieku, kiedy Wronin został złupiony i zniszczony przez wojska kozackie. Prace zabezpieczające wykonano dopiero w latach 50. XX wieku. Dziś, jako trwała ruina należąca do Pienińskiego Parku Narodowego, jest udostępniony do zwiedzania.
Niedzica: przystań, z której można dostać się na drugą stronę jeziora. 

Zamek Dunajec w Niedzicy.Zamek Czorsztyn znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.


Zamek Wronin w Czorsztynie.Zwiedzanie ułatwiają tablice informacyjne.Tablica upamiętniająca podhalańskie powstanie chłopskie.Dziedziniec zamkowy.Widok z zamku Czorsztyn na jezioro i Niedzicę - po lewej stronie widoczny zamek Dunajec. W tle Pieniny Spiskie. 
2 komentarze:

  1. A to jedno z moich ukochanych miejsc w Polsce. Byłam kilkakrotnie. Kocham Pieniny i Spisz. Bez wątpienia jeden z piękniejszych rejonów w Polsce. Malowniczych. Zostawiłam tam serce więc często wracam. Te ruiny zamku dużo bardziej mi się podobają niż np. zamek niedzicki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My byliśmy tylko raz, ale może jeszcze wrócimy... Również uważam, że Czorsztyn ma zupełnie inny (ciekawszy) klimat niż Niedzica.

      Usuń