poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Pieniny: ze Szczawnicy na Trzy Korony (982 m n.p.m.)

Trzy Korony to najsłynniejszy (chociaż nie najwyższy) szczyt Pienin. Góra ma pięć wierzchołków, ale wejść można tylko na jeden z  nich, na Okrąglicę (982 m n.p.m.), na której znajduje się platforma widokowa. Pozostałe skaliste turnie Trzech Koron to  Płaska Skała, Pańska Skała, Nad Ogródki i Niżna Okrąglica.

Na szczyt można wejść na kilka sposobów, my wybraliśmy niebieski szlak ze Szczawnicy. Samo wejście zajęło nam 4,5 godz., a zejście - żółtym szlakiem przez Wąwóz Szopczański do Sromowiec Niżnych - 1,5 godz. 

Szlak rozpoczyna się w Szczawnicy przy Drodze Pienińskiej i wymaga w tym miejscu przeprawy przez Dunajec. Po godzinie docieramy na Sokolicę (747 m n.p.m.), skalisty szczyt, z którego rozciąga się widok na Pieniny i przełom Dunajca, a który słynie z sosen reliktowych rosnących tu nad przeszło 300-metrową przepaścią. Dalsza trasa wiedzie przez wzniesienia Czertezik i Czerteż (tu odcinek szlaku jest stromy i skalisty, to tzw. Sokola Perć), następnie przez przełęcz Szopka. 

Wejście na Trzy Korony jest możliwe dzięki metalowym schodkom, które w sezonie są niestety zatłoczone - na platformę na Okrąglicę weszliśmy po odstaniu około godziny w kolejce! Oczywiście opłacało się czekać - widoki ze szczytu są zachwycające! 
Nie mając już mocy, żeby schodzić skalistą Sokolą Percią, na przełęczy Szopka zeszliśmy na żółty szlak do Sromowiec Niżnych, skąd do Szczawnicy można wrócić tratwą flisacką, spływem po Dunajcu wzdłuż polsko-słowackiej granicy. Chociaż cała trasa jest długa i wyczerpująca (18 km, 7 godz + 1 godz. spływu), to należy do najpiękniejszych pienińskich szlaków.Początek szlaku: Pienińska Droga i okolice przeprawy przez Dunajec.


Przeprawa na drugą stronę Dunajca. 


Widok na Krościenko nad Dunajcem. Pod Sokolicą. Najsłynniejsza sosna reliktowa na szczycie Sokolicy. 


Widok z Sokolicy na przełom Dunajca. Widok z Czertezika na przełom Dunajca. Za Czertezikiem zaczyna się odcinek szlaku eksponowanego - Sokola Perć. Kamień upamiętniający leśnika, który w 1963 roku zamarzł na szlaku. 


Widok ze schodków prowadzących na Okrąglicę:
 Dunajec, po lewej stronie słowacki Czerwony Klasztor. Sromowce Niżne widziane z Okrąglicy. Na horyzoncie Jezioro Czorsztyńskie. 


Golica (828 m n.p.m.) i Łysina (792 m n.p.m.).


Wąwóz Szopczański. 


Sromowce Niżne - Trzy Korony. 
Spływ Dunajcem do Szczawnicy. 


Siedem Mnichów po stronie słowackiej. 


Sokolica z innej perspektywy. 


Polsko-słowacka granica nad Dunajcem. 

1 komentarz:

  1. Wow, przepiękne zdjęcia. Wpadłam na Twojego bloga poszukując inspiracji na pienińskie wędrówki, które mam zamiar odbyć tego lata. Pensjonat w Szczawnicy już zaklepany, więc pozostaje tylko obmyślić plan działania :) Jakoś w tym roku pozostałam myślami w górach i nie w głowie mi Święta ;)

    OdpowiedzUsuń