sobota, 25 sierpnia 2018

Pieniny: Palenica i Szafranówka

 Trasa na Palenicę i Szafranówkę, a dalej przez odcinek słowacki do Pienińskiej Drogi, jest niemal spacerkiem w porównaniu z Trzema Koronami. Na Palenicę (722 m n.p.m.) można wjechać kolejką krzesełkową ze Szczawnicy. Na szczycie znajduje się stacja narciarska i ścieżka przyrodnicza, ale przede wszystkim roztacza się stąd piękny widok na Tatry.

Żółtym szlakiem wchodzimy na Szafranówkę (742 m n.p.m.) znajdującą się dokładnie na granicy polsko-słowackiej. Dalszy odcinek żółtego szlaku (łącznie z niebieskim) wiedzie wzdłuż granicy, przez przełęcz pod Szafranówką. Przy skrzyżowaniu szlaków idziemy w lewo, dalej żółtym - na stronę słowacką (niebieski wiedzie do schroniska Orlica w Szczawnicy) i docieramy do miejscowości Lesnica.

W Lesnicy wchodzimy na szlak niebieski biegnący równolegle do Lesnickiego Potoku, nieopodal Bystrzyka (704 m n.p.m.), malowniczym wąwozem między skałami Vylizana (571 m n.p.m.) i Osobitna (530 m n.p.m.). Stąd docieramy do ujścia Lesnickiego Potoku do Dunajca, a dalej na czerwony szlak - Drogę Pienińską wiodącą z powrotem do Szczawnicy. Cały szlak, zaczynając od Palenicy, a kończąc w schronisku Orlica, to około 7 kilometrów, a czas przejścia z postojami to zaledwie 2 godziny. Jedyne nieco bardziej wymagające podejście to skalisty wierzchołek Szafranówki, ale trasa w większości jest bardzo łatwa. Palenica: schronisko Groń, w tle Tatry. 


Widok z Szafranówki na Palenicę. Oba wzniesienia są połączone wyciągami narciarskimi. 


Skrzyżowanie szlaków pod Szafranówką. 


Ledwo widoczne Tatry - przełęcz pod Szafranówką.  Skrzyżowanie szlaków: żółty na Lesnicę prowadzi na stronę słowacką. 


Po drodze do Lesnicy. 


Niebieski szlak wzdłuż Lesnickiego Potoku. 


Skrzyżowanie szlaków przy Drodze Pienińskiej. 


Droga Pienińska - okolice Szczawnicy. 


Tablica informacyjna :) 


Postscriptum do wpisu: wodospad Zaskalnik w Szczawnicy. 


Zaskalnik znajduje się już w sąsiadującym z Pieninami Beskidzie Sądeckim. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz