poniedziałek, 9 lipca 2018

Mauzoleum feldmarszałka. Krobielowice

Miejscowość Krobielowice (pow.wrocławski, gmina Kąty Wrocławskie) w latach 1937-1945 nazywała się Bluchersruh, czyli "miejsce spoczynku Bluchera". Gebhard Leberect von Blucher był pruskim feldmarszałkiem, który podczas wojen napoleońskich dowodził w bitwach pod Lipskiem i Waterloo. Słynny Plac Solny we Wrocławiu do końca wojny nosił nazwę upamiętniającą feldmarszałka: Blucherplaz. 

Początkowo pamięć dowódcy chciano uczcić, stawiając w Krobielowicach olbrzymi głaz, latami wydobywany z kamieniołomu w Sobótce-Górce. Okazało się jednak, że ważącego 600 ton głazu o wymiarach 4 x 7,5 m nie da się przetransportować do wsi. W ciągu dwóch lat głaz przesunięto zaledwie o 4 metry. Rozpoczęto więc budowę granitowego mauzoleum, która trwała od 1846 do 1853 roku. 

W grobowcu spoczął Blucher wraz z żoną i córką. Dziś mauzoleum jest puste. Jak głosi tablica informacyjna, zwłoki feldmarszałka "zostały sprofanowane i uszkodzone w czasie działań wojennych wczesną wiosną 1945 roku". 
Wnętrze grobowca. 


Mauzoleum ma kształt kolistej wieży, chociaż według pierwszego projektu miała być to piramida strzeżona przez kamienne lwy. 
Medalion z popiersiem feldmarszałka. 
Mauzoleum przykrywa kopuła z granitu o średnicy 4,5 metra. 


3 komentarze:

  1. Właściwie to ta profanacja nie miała miejsca w trakcie działań wojennych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możliwe, podaliśmy info z tablicy umieszczonej przy mauzoleum.

      Usuń