czwartek, 22 czerwca 2017

Krzyże pokutne w Świeciu

 W murze kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świeciu (gm. Leśna, pow. lubański) znajdują się trzy krzyże pokutne, umieszczone po prawej stronie bramy przy wejściu na teren kościelny. 

Na pierwszym krzyżu umieszczono ryt kordu. Odkryto go dopiero w 2003 roku. Został nieco niefortunnie wmurowany w ogrodzenie, bo jego ramię częściowo zasłania przypora. 
Obok niego wmurowano drugi krzyż, ten nie posiada żadnego rytu. Został odnaleziony w 2002 roku. Na trzecim, najmniejszym krzyżu (z odłamanym trzonem) wyryto nóż. 
Prawdopodobnie z drugim krzyżem wiąże się śmierć Karla von Uechtritz, zastrzelonego przez przyjaciela 6 maja 1602 roku. 

Przy kościele znajdują się płyty nagrobne właśnie członków rodziny von Uechtritz: rodu, który od XIV do XVII wieku władał Świeciem i tutejszym zamkiem. Najstarsza z płyt nagrobnych pochodzi z 1572 roku. 
Na wewnętrznej stronie muru otaczającego kościół znajdują się natomiast niemieckie epitafia (obecnie w renowacji),  a w centralnej części dawnego cmentarza pomnik ofiar I wojny światowej. Po lewej krzyż z rytem kordu, po prawej większy krzyż bez rytu. Trzeci krzyż pokutny z odłamaną podstawą, a na nim ledwo widoczny ryt noża. Krzyże znajdują się po prawej stronie bramy. 


Płyta nagrobna Hansa von Uechstritz, zm. 1592. 


Płyta nagrobna Magdaleny von Uechtritz, żony Hansa; zm. 1572. Płyta nagrobna Elisabeth von Spiller, "Cęgowej Panienki", zm. 1592. 


Według legendy Cęgowa Panienka zakochała się w jednym z husytów, którzy plądrowali okolice Leśnej. W imię miłości zdradziła rodzinę, wskazując husycie przejście do zamku. 


Płyta nagrobna Antoniego von Uechtritz, zm. 1612. 


Pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz