niedziela, 28 sierpnia 2016

Cmentarz na Sokolej Górze. Łagów Lubuski

Łagów Lubuski po raz trzeci na blogu. Jezioro Łagowskie i Trześniowskie oraz zamek Joannitów to miejsca, których nie da się tutaj nie zauważyć i nie da się ich ominąć. Tymczasem to, co interesowało nas najbardziej - stary cmentarz ewangelicki - jest ukryte i opuszczone. Podczas naszej wizyty nie było tu żywej duszy. 

Cmentarz znajduje się na szczycie gęsto zalesionej Sokolej Góry. Nie widać go ani od strony miejscowości, ani z zamkowej wieży, ani ze ścieżki spacerowej wytyczonej wzdłuż brzegów Jeziora Trześniowskiego. 
Najłatwiej dostać się tutaj, wchodząc na teren rezerwatu przyrody Buczyna Łagowska - wejście znajduje się za parkiem zamkowym, po lewej stronie wieży. Kilkadziesiąt metrów za bramą prowadzącą do rezerwatu znajdziecie murowane schodki - po lewej stronie ścieżki. Prowadzą właśnie na niemiecki cmentarz. 

Cały teren jest bardzo zaniedbany. Natura robi swoje - nagrobki są powoli pożerane przez zieleń. Mimo to łagowski cmentarz robi duże wrażenie. Jest dosyć rozległy i bardzo ciekawy. Coś, czego nie da się przeoczyć, to grupa nagrobków przypominających pieńki drzew - z oddali wyglądają po prostu jak część lasu. Na wielu grobach zachowały się zdobienia i symbole (np. coś, co przypomina masoński cyrkiel na największym grobowcu), na niektórych widać imiona i nazwiska zmarłych oraz daty narodzin i śmierci. 

Przy wejściu na cmentarz znajduje się głaz z napisem w języku polskim i niemieckim: "Pokój zmarłym, pokój żywym. 22.05.2012". Miał to być pewnie znak pamięci o niemieckich mieszkańcach przedwojennego Łagowa. Niestety na ustawieniu kamienia się chyba skończyło, bo stan cmentarza jest fatalny. 


Gdzieniegdzie części uszkodzonych nagrobków leżą po prostu w krzakach...

Helene Telhner urodzona 2 grudnia 1874, Emma Telhner urodzona 23 stycznia 1878 roku. Siostry? Data śmierci jednej i drugiej: 9 lipca 1937... Wypadek?


Samotny krzyż w zaroślach.


Dr med. [doktor medycyny] Paul Blume 
Geh. Santatsrat [konsultant medyczny?]
7 II 1857 - 11 XII 1936

Po jednej stronie największego grobowca symbol - chyba papirus? Arkusz papieru? 


Po drugiej stronie grobowca symbol, który przypomina cyrkiel (masoński?) 

Grupa grobów w kształcie pieńków ściętych drzew. 

Kolejny symbol - uścisk dłoni...  

Grób - pieniek. 

Grób - pieniek z wieńcem laurowym.  

Skrzyżowane młoty. Może to grób górnika? 


Kotwica - symbol nadziei.  


Ruhe sanft - spoczywaj w pokoju. 

Paul Schupke - ostatni przedwojenny łagowski leśniczy.
2.12.1853 - 2.10.1938


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz