niedziela, 10 marca 2019

Zamek Frydlant. Czechy

Frydlant - czeska miejscowość położona zaledwie dwanaście kilometrów od granicy z Polską (przejście graniczne w Zawidowie). W tej miejscowości znajduje się niezwykły zamek, wybudowany w 1278 roku. Ten gotycki zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, co wpłynęło na jego niezwykłą architekturę. 

Wnętrza pomieszczeń zamkowych i pałacowych (bo jet tu też pałac z XIX wieku)  robią ogromne wrażenie, zwłaszcza że zachowało się naprawdę sporo wyposażenia. Niestety fotografowanie wnętrz jest zabronione, więc możemy pokazać jedynie zamek z zewnątrz.

Frydlan to pierwszy zamek w Europie Środkowej, który udostępniono dla ruchu turystycznego (1800 rok). Obecnie zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem, ale nasi południowi sąsiedzi pomyśleli też o Polakach - można zwiedzać również z polskim przewodnikiem, który szczegółowo opowiada o historii zamku. Zwiedzanie trwa około dwóch godzin! 

Z zamkiem - jak to z zamkami bywa - wiąże się też legenda. Według niej to właśnie Frydlant miałby być miejscem ukrycia Bursztynowej Komnaty. Ponadto podobno to właśnie Frydlant Franz Kafka opisał w swojej powieści Zamek. Jednak obie te informacje należy traktować raczej jako ciekawostki, bowiem dowodów brak ;)

Warto przy okazji odwiedzić położony u stóp zamku Browar Zamkowy, serwujący rzemieślnicze piwa - do wyboru, do koloru! 
Widok z zamkowego okna na browar,   w tle widać  czeskie Góry Izerskie. 

Nietypowy klient Browaru Zamkowego :D 6 komentarzy:

 1. Zamek wygląda super! Musimy go odwiedzić, jesteśmy bardzo ciekawi jak wygląda w środku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W środku jest wypas! Jeszcze piękniej niż na zewnątrz. Mnóstwo eksponatów, oryginalny wystrój, ogromny przepych. Niestety w środku nie wolno robić zdjęć.

   Usuń
 2. Byliśmy tam z mężem na wycieczce rowerowej i było super. Przepiękne miejsce. To był bardzo spontaniczny wypad zainwestowaliśmy w tanie rowery miejskie i daliśmy się ponieść przygodzie. Na wiosnę planujemy więcej takich weekendowych wycieczek. Już nie mogę się doczekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzymy zatem udanych rowerowych wypadów w te magiczne okolice :)

   Usuń
 3. Wspaniałe Czechy. Ile tam niesamowitych miejsc. Dotychczas byłam tylko w Pradze. Post bardzo zachęca do odwiedzenia tamtego miejsca.

  OdpowiedzUsuń