sobota, 23 lipca 2016

Fort Winiary. Twierdza Poznań

Budowę Festung Posen - Twierdzy Poznań - rozpoczęto w 1828 roku. Wówczas miasto pozostawało pod faktycznym panowaniem pruskim.  Decyzja o ufortyfikowaniu Poznania była podyktowana jego strategicznym położeniem - był to węzeł komunikacyjny łączący Prusy z Dolnym Śląskiem.

System fortyfikacyjny obejmował kilkanaście fortów, z których największa była cytadela na Wzgórzu Winiarskim (podobno był to też jeden z największych fortów artyleryjskich w Europie). W celu jego budowy wysiedlono mieszkańców dwóch wsi (Winiary i Bonin). Budowę Fortu Winiary zakończono dopiero w 1842 roku. 

Fort pełnił różne funkcje: w II połowie XIX w. był więzieniem dla polskich powstańców, potem dla jeńców duńskich, austriackich i francuskich. W czasie I wojny światowej fort opanowali powstańcy wielkopolscy. W 1939 roku znów trafił w ręce Niemców - i znowu stał się więzieniem. W kazamatach przetrzymywano więźniów polskich, brytyjskich i radzieckich. W lutym 1945 roku Armia Czerwona wespół z mieszkańcami Poznania - cytadelowcami - odbiła twierdzę z rąk Wehrmachtu.
Po II wojnie światowej cytadelę zaczęto sukcesywnie likwidować. Zanim jednak się to stało, właśnie tu odbyła się ostatnia publiczna egzekucja w Polsce. 21 lipca 1946 na Cytadeli powieszono Arthura Greisera - namiestnika Kraju Warty. Egzekucję oglądało... 15 000 widzów... 

Do lat 70. trwało oczyszczanie terenu z pozostałości po twierdzy. Terytorium Fortu Winiary przekształcono w Park-Pomnik Przyjaźni i Braterstwa Broni Polsko-Radzieckiej - dziś znany jako Park Cytadela. Obiektów fortyfikacyjnych nie usunięto jednak całkowicie - w dwóch budynkach pofortecznych mieszczą się dziś oddziały Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. 
Dawne laboratorium artyleryjskie za adaptowano na potrzeby Muzeum Uzbrojenia. Druga placówka to Muzeum Armii Poznań, urządzone w korytarzu kazamatowym zwanym Małą Śluzą.


 Muzeum Uzbrojenia - medykamenty.

Muzeum Uzbrojenia - maska gazowa i hełm Luftschutz  - paramilitarnej jednostki obrony przeciwlotniczej terenów fabrycznych. 


Muzeum Uzbrojenia - kolejna maska gazowa. 

Muzeum Uzbrojenia - stoper z wizerunkiem orła i literami "WP" - Wojsko Polskie. 

Muzeum Uzbrojenia - rzut Cytadeli. 

Muzeum Uzbrojenia - destrukty karabinu maszynowego i silnika samolotu.  

Muzeum Armii Poznań - wejście do korytarza kazamatowego. 


Muzeum Armii Poznań - paczka z amunicją. 

Muzeum Armii Poznań - nieśmiertelniki, zapalniki... 

Muzeum Armii Poznań - prowizoryczna tabliczka  nagrobna.1 komentarz:

  1. Samo miasto i okolice zwiedziłem dzięki wypożyczalni samochodów. Poznań jest naprawdę pięknym miejscem, zdecydowanie polecam jako cel weekendowej podróży, zwiedzania nie ma może zbyt dużo, ale najważniejsze obiekty są po prostu piękne.

    OdpowiedzUsuń