sobota, 5 września 2015

Krzyże pokutne. Ocice, Stare Jaroszowice

Dawno nie było na blogu krzyży pokutnych. Nadrabiamy krzyżowe zaległości i zamieszczamy dwa kolejne - z Ocic i Starych Jaroszowic (pow. i gmina Bolesławiec).
Krzyż pokutny z Ocic znajduje się niedaleko kościoła Narodzenia NMP - po drugiej stronie ulicy, naprzeciw parkingu, poniżej niewielkiej skarpy. Z drogi może być niewidoczny. Przy okazji obeszliśmy kościół - warto tu zobaczyć kartusz herbowy rodziny von Maltzan nad wejściem do dawnej kaplicy grobowej z typowym barokowym motywem memento mori (1749). 

Krzyż pokutny w Starych Jaroszowicach znajdziecie na samym końcu wioski, jadąc w kierunku Żeliszowa. Znajduje się na mniej więcej na łuku drogi, po lewej stronie. Można na nim dostrzec ryt miecza, ale na zdjęciach niestety jest słabo widoczny. 
Wygląda na to, że ktoś zadbał o wyeksponowanie krzyża - podłoże wybrukowano, zrobiono miejsce w murze oporowym. Ufff, w końcu nie trzeba było przedzierać się przez krzaczory i kłuć pokrzywami ;)

Ocice - krzyżowi dostał się nawet znicz! 

Ocice, w tle krzyża kościół. Jest tu jeszcze jeden krzyż pokutny, w lesie przy drodze do Gościszowa, my jednak tym razem ruszyliśmy w stronę Kraszowic, 

Kartusz nad portalem do dawnej kaplicy grobowej przy ocickim kościele.  


Memento mori. 

Stare Jaroszowice - krzyż z lewo widocznym rytem miecza, 

 Jaroszowicki krzyż pokutny znajdziecie na końcu wsi, po lewej stronie drogi do Żeliszowa. 

2 komentarze:

 1. Ale mimo że miałeś lepszy dostęp do krzyża to takie otoczenie wygląda paskudnie :(
  barola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, bardziej klimatyczne jest "dzikie" otoczenie, no ale fajnie, że ktoś o ten krzyż dba, ktoś postarał się, żeby go wyeksponować - większość niestety ginie w zapomnieniu wśród traw...

   Usuń